Help
End Section Review
End Exam
Answer Edit Confirmation
课程
活动
资料
反馈
题目内容
Company Q plans to make a new product next year and sell each unit of this new product at a selling price of $2. The variable costs per unit in each production run are estimated to be 40% of the selling price, and the fixed costs for each production run are estimated to be $5,040. Based on these estimated costs, how many units of the new product will Company Q need to make and sell in order for their revenue to equal their total costs for each production run?
还没有人评论,赶快抢个沙发~